נוימרק בכר רודין

הליך גישור בגירושין

תהליך גירושין הוא תהליך לא פשוט, לא מבחינה רגשית ולא מבחינה בירוקרטית, פרוצדוראלית ולא משום בחינה אחרת, בוודאי לא כשיש לזוג ילדים וגם הם מתמודדים עם המצב. לכן המדינה קבעה לפני מספר שנים, לפני שזוג מתחיל בהליך גירושין רגיל כפי שהיה נהוג עד כה, שעליהם לפנות להליך גישור במטרה לנהל תהליך בצורה טובה.

הליך גישור נועד לאפשר לשני הצדדים להגיע להסכמות ופתרונות מבלי שיצטרכו לעבור דרך בית משפט ומבלי שהליך הגירושין יהפוך להיות הליך משפטי, דבר שיכול גם להימשך זמן רב, אך גרוע מכך, זה יכול להיות מאוד לא נעים לשני הצדדים וכן לילדים. במסגרת הליך גישור למעשה מתמודדים עם כל הנקודות שעומדות במחלוקת מצד אחד, ומצד שני, מנסים להגיע להסכמות מסוימות מתוך כוונה לייצר הבנות שיהיו מקובלות על שני הצדדים.

כיצד מתבצע הליך גישור בגירושין

הליך גישור גירושין מתבצע באופן הבא, שני בני הזוג מגיעים אל מגשר, אדם ניטראליי אשר יש לו התמחות בנושא, הוא מקשיב לשני הצדדים, שומע מה בדיוק הבעיה, מה בדיוק הם מחפשים, מה הם רוצים, וביחד איתם, הוא מנסה להגיע להבנות. אלה יכולות בכל מה שקשור למזונות, משמורת והסכמי ראיה עם הילדים, חלוקת רכוש ועוד.

צריך לומר הליך גישור בגירושין איננו נועד למנוע מבני הזוג שלא להתגרש, כלומר הוא לא בא לתקן את מערכת היחסים ביניהם אלא הוא בא לעזור להם להתמודד עם הגירושים, מתוך כוונה לייצר תהליך הרבה יותר בריא, על מנת שיוכלו לקיים קשר טוב לאחר מכן. המטרה היא, בסופו של דבר לייצר מצב שהוא יוכלו לשמור על קשר תקין, ולו בשביל הילדים. מטרה אחרת היא, שהם יוכלו להתגרש כמה שיותר מהר על מנת שלא יצטרכו לבזבז זמן יקר בבתי משפט, זמן שגם יעלה לא מעט כסף.

הליך הגישור, כאמור, מתבצע על ידי גורם מוסמך אשר אמור לבצע אותו באופן כזה ששני הצדדים יצאו מרוצים, לכן גם שני הצדדים אמורים לדעת כיצד להתנהל בו ובמילים אחרות, הם צריכים לדעת לוותר. לא מדובר בהליך שיפוטי ולא מדובר בהליך שבסופו המגשר קובע מי צודק ומי לא, אלא מדובר בהליך שהמטרה הסופית שלו היא להגיע לכדי הסכמה ששני הצדדים יוכלו לקבל ולחיות איתה.

חשוב עוד לומר, בדומה לתהליך גירושין רגיל, גם בהליך גישור בית המשפט צריך לקבל את ההסכמות שנקבעו בין בני הזוג. מאחר ושני בני הזוג מקבלים אותם אותן, אז סביר להניח שבית המשפט יקבל גם הוא. אלא אם ההסכמות פוגעות באינטרסים של הילדים, ובית המשפט אמור לייצג אותם ועל כן, הוא יכול להטיל וטו. אך מאחר ובתהליך הגישור, המגשר עצמו יודע זאת, מראש כל התהליך יתבצע באופן כזה שכל ההסכמות יוכרו על ידי בית המשפט.

סגירת תפריט
דילוג לתוכן