נוימרק בכר דריקר מן קונינסקי – משרד עורכי דין ונוטריון

מהו הסכם ממון?

הסכם ממון הוא חוזה משפטי המחייב בדיוק כמו כל הסכם אחר.  מטרת ההסכם הינו לקבוע ולהסדיר מראש את חלוקת הרכוש בין בני זוג, אם וכאשר הם ייפרדו בעתיד. אם תהיה פרידה, מוציאים את ההסכם הזה מהמגירה, ומחלקים את הרכוש בדיוק כמו שכתוב באותו הסכם. כלומר, זה  למעשה מעין הסכם גירושין כאשר ההבדל העיקרי והמהותי הוא, שהסכם ממון נעשה בתחילת הקשר הזוגי או במהלכו כאשר היחסים בין בני הזוג טובים, לעומת הסכם הגירושין אשר נעשה בסופו של הקשר כאשר לרוב היחסים כבר לא בפסים החיוביים.

הרעיון של הסכם ממון הוא, "לנצל" את הקשר החברי והטוב בין בני הזוג, הקיים בתחילת הקשר הזוגי או במהלכו, כדי לבנות את הסכם "פירוק" כעת, בשלב הזה, שבו יש הידברות חיובית ובונה, כדי להימנע מהצורך לערוך הסדרים על חלוקת הרכוש בסוף הקשר, במצב שיש כעס, עוינות, פגיעות, ואין הרמוניה ורצון לבוא אחד לקראת השניה.

למה זה חשוב?

כשאתם מקימים את התא המשפחתי שלכם, אתם יוצרים ביניכם גם תא עסקי,דהינו,  שותפות כלכלית ועסקית ומבחינה משפטית, אתם כמו שותפים, לכל דבר ועניין. לכן כאשר צריך לפרק את החבילה, יהיה זה מורכב ולא בהכרח "הוגן" באם לא יהיה מוסדר מראש.

מה אמור לכלול הסכם ממון?

ניתן לערוך הסכם ממון תמציתי וממוקד, שיעסוק רק בנושאים העיקריים:

רכוש אישי שיש או היה לכל אחד מבני הזוג לפני הקשר, צבירות סוציאליות שנצברו על ידי כל אחד מבני הזוג מהעבודה וייצברו בעתיד, מתנות וירושות אשר קיבלו לפני הקשר ויקבלו בני הזוג מהמשפחות שלהם במהלך הקשר ורכישות משותפות שיערכו בני הזוג במהלך הקשר הזוגי אם ובמידה ורוצים כי יהיו באופן שאינו שווה.

אך רצוי ומומלץ יותר להרחיב את ההסכם, ולכלול בו גם את הנושאים הפחות "סקסיים" כגון:

קביעת סמכות שיפוט – בית הדין הרבני או בית המשפט לענייני משפחה, או בית משפט בחו"ל, מוניטין אישי שייצבר, באם ייצבר, מתנות "שוות" מהחתונה,  איך יחולקו החובות האישיים, התייחסות לחיות מחמד, התייחסות לכתובה, כדאי להתייחס לאיך מחלקים ו/או מוכרים רכוש משותף ואף ניתן לקבוע הליכי גישור בטרם הפרידה.

זוגות לפני נישואין, שיש להם מועד נישואין, רשאים וחייבים לאשר את ההסכם בפני אחד מארבעת האפשרויות האלו:

  1. בית המשפט לענייני משפחה.
  2. נוטריון.
  3. רשם הנישואין.
  4. בית הדין הרבני.

כל פניה לכל ערכאה משפטית, כרוכה בעלויות אגרה. כמו כן, הכנת ההסכם באופן מסודר במשרד עורכי דין יעלה סכום לא מבוטל אך זול … אך בהחלט זול יותא מהליך גירושין מר!  

אם בית המשפט/בית הדין מאשר את ההסכם, הוא נותן לו תוקף של פסק דין ואז תוקפו חזק יותר אפשרות לפעול בפרידה בניגוד להסכם, קשה יותר.

לשם יצירת הסכם נכון ויעיל, מומלץ לזוגות לשכור את שרותיו של עורך דין המתמחה בתחום המשפחה והסכמי ממון.

סגירת תפריט
דילוג לתוכן