נוימרק בכר דריקר מן קונינסקי – משרד עורכי דין ונוטריון

מי זכאי לפיצוי בגין תאונת דרכים:

כל אדם אשר נפגע בתאונת דרכים, תוך נסיעה, נהיגה או הליכה ברגל,  זכאי לפיצויים עבור נזקי גוף ונפש וזאת מכוח חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים התשל"ה – 1975 אך הוא זכאי לקבל גם כספים מביטוחים אחרים שעשה או שמעסיקו עשה עבורו, קרי, ביטוח מנהלים, חיים, אובדן כושר עבודה ותאונות אישיות.

תאונת דרכים

כולנו יודעים מהי תאונת דרכים במובן הרגיל, לדוגמא: רכב פוגע ברכב או באדם, נכון אך לא רק.

החוק הגדיר תאונת דרכים כך:

א. מאורע בו נגרם לאדם נזק גוף בעקבות שימוש ברכב מנועי למטרת תחבורה.

ב. תאונת דרכים היא גם מקרה של התלקחות או התפוצצות הרכב (שנגרמו בעקבות רכיב של הרכב או חומר אחר שהם חיוניים לכושר נסיעתו).

ג. מאורע שנגרם עקב פגיעה ברכב שחנה במקום שאסור לחנות בו או מאורע שנגרם עקב הכוח המכאני של הרכב.

מהו אותו שימוש ברכב מנועי בגינו תהיה זכאי לפיצוי בגין נזקי גוף:

אז כך, פציעה בתאונה בזמן הנסיעה ברכב, אך גם אם נפצעת בזמן כניסתך לרכב או ירידתך ממנו גם אם נפצעת בזמן החניית הרכב, דחיפתו אוגרירתו.

 גם אם ביצעת ברכב טיפול או תיקון דרך ולדוגמא מכסה המנוע נפל על ידך, יודגש כי מדובר בתאונת דרכים רק אם נעשה שלא במסגרת עבודתך (זאת אומרת אינך "גרריסט" – ואם כן, אז מדובר בתאונת עבודה).

מהו רכב מנועי:

מכוניות פרטיות, מסחריות, אוטובוסים, מיניבוסים, מוניות, משאיות, אופנועים, קטנועים וכיוצא באלה כלי רכב ממונעים שייעודם העיקרי הוא לתחבורה יבשתית. גם פגיעת רכבות, טרקטורים, נגררים ונתמכים מזכה בקבלת פיצויים, אך כסא גלגלים, עגלות נכים, מדרגות נעות ומעליות אינם נחשבים רכב מנועי.

פעולות שעליך לבצע לאחר תאונת הדרכים:

  1. רישום פרטי האירוע.

עשה ככל שביכולתך ו/או בקש מאחרים לאסוף כמה שיותר פרטים לגבי האירוע, (כיצד אירע, שמות עדים לאירוע), זהות הנהגים המעורבים (מס' תעודת זהות וכתובות מגורים) וכן פרטי הרכבים המעורבים (מספר רישוי, פוליסה וכו')

פרטים אלו חשובים לצורך קבלת פיצויים בעתיד.

  1. קבלת טיפול רפואי בסמוך למועד התאונה.

ראשית, הדבר החשוב ביותר הינו אתה, החלמתך באופן הטוב והמהיר ביותר וחזרתך לתפקוד מלא ככל האפשר.

מעבר לכך קיימת חשיבות משפטית לקבלת טיפול רפואי בסמוך לאחר תאונת הדרכים דבר זה עשוי להעיד על אמיתות האירוע ואמיתות פציעתך באירוע. (המדובר בעצם במתן עדותך הראשונה לגבי קרות האירוע ולגבי הפגיעות בגופך)

לאור האמור וכן לאור העובדה כי אינך יכול לדעת לבטח את חומרת פציעתך, אל תסרב להתפנות לביה"ח ע"י אמבולנס אם יגיע לאירוע (את התשלום למד"א וחדר המיון תשלם חברת הביטוח)

במידה ומד"א לא פינו אותך מהאירוע, יש לפנות עוד באותו היום לחדר המיון לצורך בדיקה וקבלת טיפול רפואי ראשון.

בהגיעך לחדר המיון בביה"ח חשוב לציין כי פגיעתך נגרמה בעקבות תאונת דרכים ולדאוג כי תרשם ככזו (חשוב לדעת, כי אם היית בדרכך לעבודה או חזרה ממנה המדובר בתאונת דרכים בעבודה)

בעת בדיקת הרופא יש לדווח על כל פציעותיך ומכאוביך ולוודא כי תלונותיך נרשמות בתעודת חדר המיון, טרם שחרורך מביה"ח יש לעיין בתעודת חדר המיון ולבקש כי יירשמו תלונות שלא נרשמו משום מה (כגון: כאב מסויים, איבוד הכרה וכיו"ב). 

  1. דיווח למשטרה אודות התאונה וקבלת אישור על כך.

בסמוך לתאונה יש לגשת לתחנת משטרת התנועה הקרובה אליך, שברשותך תעודת זיהוי, רשיון נהיגה, רישיון רכב, תעודת ביטוח, מסמכים רפואיים ופרטי המעורבים והעדים לתאונה.

 (ברור כי במקרה של תאונה קשה יש להזמין מיד את המשטרה ומד"א למקום האירוע)

בתחנת המשטרה תדרשו לתת עדות לאירוע בכתב ו/ או בע"פ.
מיד לאחר מכן תקבלו או שיישלח אליכם בדואר במועד מאוחר יותר אישור משטרה לאירוע (את האישור יש לשלוח לחדר המיון בו טופלת, ביה"ח יפנה ישירות לחברת הביטוח לצורך כיסוי חובך).

  1. טיפול רפואי.

לאחר קבלת הטיפול הראשוני בחדר המיון יש להמשיך ולקבל טיפול רפואי שוטף בקופת החולים (רופאים מומחים בתחומי פגיעתך, פיסיותרפיה וכו') זאת עד התייצבות מצבך הרפואי.
חשוב להביא בפני הרופא את כל הכאבים הקיימים בעקבות התאונה לצורך קבלת טיפול רפואי הטוב והנכון לגביך.
חשוב לציין כי, החומר הרפואי הינו זה שמציג בפני חברת הביטוח ובית המשפט על מומחיו הרפואיים את מצבך הרפואי בעקבות התאונה ולפיו תזכה בפיצוי המגיע לך, לכן חשוב ביותר לדאוג כי כל תלונה שלך תרשם.

  1. שמירת מסמכים.

חשוב לשמור על כל המסמכים הקשורים לתאונה, קרי, אישור משטרה, מסמכים רפואיים, רישיון נהיגה ורכב תקפים למועד התאונה, תעודת ביטוח חובה תקפה למועד התאונה וכו'.
כמו כן, יש לשמור קבלות לגבי הוצאות שהוצאו עקב התאונה, כגון נסיעה במוניות, רכישת תרופות, תחבושות, אביזרים אורטופדיים וכו'.

את המסמכים המקוריים יש לשמור במסודר אצלך ולהעביר לאחרים את ההעתקים בלבד.

  1. עורך דין

יש לפנות ולהתייעץ עם עורך דין מנוסה המתמחה בתחום תאונות הדרכים מוקדם ככל האפשר.עורך הדין שזהו תחום התמחותו מכיר את החוק והפסיקה וכן הינו בעל ניסיון בניהול מו"מ חברות הביטוח כך שבד"כ יוכל להשיג עבורך את הפיצוי המקסימלי בעבור פגימותך.יודגש כי, שכר טרחת עורך הדין משולם ע"י חברת הביטוח כך שטיפול מקצועי בקבלת הפיצוי אינו עולה לך דבר אלא יכול רק להוסיף ולשפר את הצעת הפיצוי מטעם חברת הביטוח.

  1. חוקרי ביטוח

לעיתים חברות הביטוח שולחות חוקרים מטעמם לבית הנפגע אף ללא הודעה מוקדמת.
במקרה זה מומלץ שלא לענות לשאלותיהם ואף לא לנהל שיחה ידידותית עימם (שיחות אלו מוקלטות ומשמשות רק נגדך) ולהפנותם ישירות לעו"ד המטפל בתאונה.כמובן שאין לחתום על כל מסמך שהוא מטעם חברת הביטוח, אלא לאחר התייעצות עם עורך דינך וקבלת אישורו לכך.

סגירת תפריט
דילוג לתוכן