נוימרק בכר דריקר מן קונינסקי – משרד עורכי דין ונוטריון

קניית/מכירת דירה- כללי זהב.

תחום הנדל"ן הינו תחום סבוך ומורכב שמומחיות בו נרכשת לאורך שנים. להלן מספר כללי זהב אותם יש לנקוט כאשר  מבצעים עסקת נדל"ן, לרבות השיקולים שיש לשקול בטרם כניסה לביצוע העסקה.
המתווך:  באם מכירת הנכס ומציאת נכס מתבצעת באמצעות מתווך, צריך לדאוג כי הסכם התיווך שלך עימו לא יהיה מקפח.  אינך חייב לתת בלעדיות למתווך ורצוי לדרוש כי את התשלום למתווך, יועבר רק לאחר שתקבל סכומי כסף מהקונה. זאת, על מנת לוודא שהעסקה אכן מתבצעת בפועל.
כמו עם רוב בעלי המקצוע, ניתן להתמקח על עמלת התיווך, במיוחד כאשר מדובר במתווך פרטי ולא חברה גדולה.

זיכרון דברים: זיכרון דברים בנסיבות מסוימות הינו חוזה מקרקעין שלם ומוגמר לכל דבר ועניין, ואתה עלול למצוא את עצמך קשור בעסקה שטרם נבדקה לעומק, אם בכלל. משכך, ראוי לערב עורך דין מקרקעין עוד לפני חתימה על זיכרון דברים או כל מסמך אחר.

ערך הנכס ומצבו הפיזי: יש לבצע בדיקה של מצבו הפיזי של הנכס, מצב מבחוץ, מצב פנים כגון: רטיבויות, נזילות, צנרת וכד'. הכי בטוח לעשות בדיקות הנ"ל עם בעל מקצוע כגון מהנדס בניין. אם מדובר בנכס יקר במיוחד, ניתן לבדוק עם שמאי מקרקעין מה ערכו של הנכס בטרם כניסה למו"מ עם המוכר ובמידת הצורך אף ניתן לערוך חוות דעת.

הזכויות בנכס: יש לבצע בדיקות מקיפות של המצב המשפטי של הנכס ולבדוק היטב מי בעל הזכויות והאם ישנן הערות על זכויות אלו. כמו כן, לבדוק אם קיימים שעבודים ו/או עיקולים ו/או משכונות ו/או תביעות של צדדים שלישיים, אם קיימים צווי הריסה, אם יש חריגות בניה, ועוד.

מצב הנכס בעירייה: יש לבדוק האם הנכס בנוי על פי היתר הבניה, האם ישנן חובות לעירייה. חשוב במיוחד כי תבדוק בטרם חתימה על הסכם.
בקניית מגרש/קרקע לבנייה: יש לבדוק היטב מהן זכויות הבניה ועד כמה ניתן לנצלן, אלו תשלומים על הקונה לשלם כאשר ירצה לבנות, תוכניות בנייה מסביב למגרש, האם ישנן הערות על המגרש מטעם רשות העתיקות או גופים אחרים, ועוד.

בקניית דירה בבית משותף: מעבר לבדיקת השכנים בבניין, יש לבדוק את מצב רישום הבית המשותף, לרבות התקנון וצו הרישום הקיימים, רצוי לבדוק את המצב הקיים ואם אין חריגות. כמו כן, חשוב לבדוק האם ישנם סכסוכים משפטיים בבניין ועוד.

קרקע של מינהל מקרקעי ישראל: יש לבדוק היטב את זכויות בעל הנכס במינהל מקרקעי ישראל, האם ישנה בקשה להעברת זכויות תלויה ועומדת, מתי עומד להסתיים הסכם החכירה, האם ישנו חוב דמי חכירה, האם המינהל ידרוש דמי הסכמה ו/או דמי היוון, ועוד.

מוכר נכס: כאשר מוכרים נכס יש לשקול היטב את שיקולי המס אשר עשויים או עלולים לשנות את כדאיות העסקה מן הקצה על הקצה, רצוי לבדוק את מדרגות המס בטרם מבצעים עסקה.

קונה נכס: כקונה יש לבדוק היטב את אפשרויות המימון לקניית הנכס ואת האפשרות לקחת משכנתא. כמו כן, גם על רוכש נכס ישנם מסי רכישה ויש לבדוק דרגות מס בטרם חותמים על העסקה על מנת לא לחרוג מן התקציב.

חשוב מאוד לערב עורך דין המתמחה בחום המקרקעין כבר מהרגע הראשון!

רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו.

סגירת תפריט
דילוג לתוכן